Powrót do listy artykułów

Jak długo jest ważne szkolenie BHP?

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolenia pracownika przed dopuszczeniem go do pracy oraz przeprowadzenia w odpowiednim terminie szkolenia okresowego bhp. Zarówno szkolenia wstępne jak i okresowe powinny odbywać się w godzinach pracy pracownika oraz na koszt pracodawcy. Szkolenie początkowe nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Ważność szkolenia wstępnego bhp wynosi do 1 roku. Wyjątek stanowią osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych – tu ważność szkolenia wstępnego bhp wynosi maksymalnie 6 miesięcy. Szkoleń wstępnych bhp nie przeprowadza się dla pracodawców.

To, jak długo jest ważne szkolenie BHP, będzie bardziej skomplikowane dla kursu okresowego. Przepisy określają, że należy go przeprowadzać, co:

  • 1 rok – dla pracowników na stanowiskach robotniczych zatrudnionych przy pracach szczególnie niebezpiecznych,
  • 3 lata – dla pracowników na stanowiskach robotniczych,
  • 5 lat – dla: stanowisk kierowniczych, pracodawców, pracowników służby bhp, pracowników inżynieryjno-technicznych; pracowników narażonych na czynniki niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia oraz pracowników, których praca związana jest z odpowiedzialnością w zakresie BHP,
  • 6 lat – dla pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych u pracodawców zakwalifikowanych do grupy zawodowej, dla której uznano wyższą niż trzecia kategoria ryzyka (w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej).

Od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono zmiany w przepisach, które pozwalają niektórym pracodawcom zwolnić z obowiązku szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych. Dotyczy to pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych u pracodawców zakwalifikowanych do grupy zawodowej, dla której uznano nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Są to grupy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia oraz niski wskaźnik wypadkowości.

Warto rozważyć outsourcing usług bhp – wszelkie zmiany prawne określające to, jak długo ważne jest szkolenie bhp, przejmie na siebie specjalista ds. bhp z firmy zewnętrznej.

Jak często trzeba przeprowadzać szkolenie BHP?

Przepisy określające to, w którym momencie należy przeprowadzić szkolenie wstępne lub okresowe bhp oraz jak często je powtarzać są precyzyjne, aczkolwiek dość skomplikowane. Warto wspierać się wiedzą od osób specjalizujących się w tematyce bhp. Pozwoli to uniknąć ewentualnych konsekwencji w czasie kontroli instytucji takich jak Państwowa Inspekcja Pracy czy Państwowa Inspekcja Sanitarna. W przypadku wątpliwości co do tego kiedy i jak często należy przeprowadzić szkolenie bhp lub jak długo jest ono ważne, zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.